Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas dovanoti alkoholį draudžiama ne tik jį gaminančioms ir parduodančioms įmonės, bet ir visiems juridiniams asmenims.

Remiantis šiuo įstatymu, visoms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvos Respublikoje draudžiama:

  1. alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti;
  2. visuomenės informavimo priemonėse išspausdintų ar kitokiais būdais išplatintų kuponų savininkams taikyti fiksuotas nuolaidas alkoholiniams gėrimams arba laikyti šiuos kuponus kitokiomis dalinio arba viso mokėjimo priemonėmis;
  3. organizuoti alkoholinių gėrimų pavyzdžių platinimą nemokamai, išskyrus degustacijas parodose ir mugėse;
  4. organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus;
  5. parduoti Lietuvos Respublikoje ar užsienio šalyse išspausdintus, įvežtus į Lietuvos Respubliką specializuotus reklaminius leidinius, skirtus alkoholinių gėrimų pardavimui skatinti;
  6. sudaryti galimybę pirkėjui iš karto ir (ar) per tam tikrą terminą arba įvykdžius tam tikras sąlygas po vartojimo pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo laimėti prizą, gauti dovanų ar priedą prie alkoholinių gėrimų;
  7. skelbti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą.

Alkoholinių gėrimų dovanojimas

Už pirmame punkte nurodytą pažeidimą - alkoholinių gėrimų dovanojimą - įmonės baudžiamos nuo 289 iki 2896 eurų bauda.

O už kiekvieną to paties reikalavimo pakartotinį pažeidimą, padarytą per 2 metus nuo baudos paskyrimo – nuo 2896 iki 5792 eurų bauda.

Baudas gali skirti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija, institucija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota išduoti žemės ūkio kilmės etilo alkoholio importo licencijas, savivaldybių institucijos ir policija.

Įmonės, kurios po 2016 lapkričio 1 dienos alkoholiniu gėrimus dovanojo verslo partneriams ar klientams, gali būti pripažintos pažeidusios įstatymą ir sulaukti baudų.

Alkoholis ir reprezentaciniai renginiai

Kol kas alkoholinių gėrimų naudojimas (o ne dovanojimas) reprezentacijos tikslais nėra draudžiamas. Jeigu gėrimai yra sunaudojami reprezentacinių renginių metu, baudos už tokius įmonės veiksmus neturėtų būti skiriamos.

Siekiant išvengti baudų, įmonės turi parengti dokumentus, patvirtinančius, kad tokie reprezentaciniai renginiai buvo surengti, nurodant jų datą, vietą, tikslą ir dalyvius. Taip pat juose reiktų nurodyti renginio metu suvartotus alkoholinius gėrimus.

75 proc. tokių išlaidų, kaip ir kitų reprezentacinių išlaidų, yra pripažįstama leidžiamais atskaitymais ir 75 proc. pirkimo PVM gali būti atskaitoma.

Alkoholis darbuotojų švenčių metu

Įstatymas nedraudžia alkoholinių gėrimų vartoti darbuotojų ir panašių švenčių metu. Darbuotojų švenčių metu ir kitų renginių, kurie nėra reprezentaciniai, išlaidos nemažina pelno ir yra apmokestinamos pelno mokesčiu kaip ir buvo daroma anksčiau.

Taigi apibendrinant, dovanoti alkoholinius gėrimus nuo 2016 m. lapkričio 1 d. uždrausta visoms įmonėms, tačiau kol kas nėra draudžiama alkoholį naudoti reprezentacijai ar vartoti darbuotojų švenčių metu.